TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 137.573
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.260
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.225
DÜNYA

Suudi Arabistan’da bir ilk: Kadın güvenlikler Hac sırasında nöbette

Suudi Arabistan, toplumsal alanda onlarca yıldır yürürlükte olan bir dizi yasa ve gelenekten vazgeçerek katı düzenlemeleri gevşetmeye yönelik …

Suudi Arabistan’da bir ilk: Kadın güvenlikler Hac sırasında nöbette

Suudi Arabistan, toplumsal alanda onlarca yıldır yürürlükte olan bir dizi yasa ve gelenekten vazgeçerek katı düzenlemeleri gevşetmeye yönelik düzenlemelere imza attı.

Özellikle kadınlara yönelik yapılan düzenlemelerin en önemlileri, araba kullanmalarına, futbol sahalarına girmelerine ve daha önce sadece erkeklerin yürüttüğü meslekleri icra etmelerine izin verilmesi oldu.

Kadınları sosyal hayata kazandırmaya yönelik yapılan son gelişme ise, nisan ayından bu yana onlarca kadın güvenlik görevlisi olarak ilk kez Hac ibadeti sırasında görev almaya başladı.

”İBADET EDENLERE HİZMET ETMEK ÇOK ASİL VE ONURLU BİR GÖREV”

Babasından ilham alan ve orduya katılarak İslam’ın en kutsal yerlerinde çalışan ilk Suudi kadın asker grubuna katılmaya karar veren Mona isimli bir kadın görevli, “Rahmetli babamın yolculuğunu tamamlamak için burada, en kutsal yer olan Mekke’deki Ulu Cami’de durup onun adımlarını takip ediyorum. İbadet edenlere hizmet etmek çok asil ve onurlu bir görev” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL