TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
EKONOMİ

Piyasalar Fed’in kararlarına odaklandı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün başlayan Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkacak kararlar ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın …

Piyasalar Fed’in kararlarına odaklandı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün başlayan Açık Piyasa Komitesi toplantısından çıkacak kararlar ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.

Analistler karar metni ve Powell’ın basın toplantısındaki söylemlerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğine dikkati çekiyor.

NEW YORK BORSASINDA SATICILI SEYİR

Dün açıklanan şirket finansal sonuçlarının hisse bazlı hareketleri artırdığı New York borsasında, dayanıklı mal siparişlerinin haziranda beklentilerin altında kalmasının ardından satıcılı bir seyir izlendi.

TEKNOLOJİ HİSSELERİNDEKİ DÜŞÜŞ DİKKATİ ÇEKİYOR

ABD’li teknoloji devlerinden Apple, Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet, ikinci çeyrekte net kar ve gelirini artırsa da bilanço açıklamaları öncesi kapanış yapan borsada, teknoloji hisselerindeki düşüşler dikkati çekti.

Apple, 2. çeyrekte 81 milyar 400 milyon dolar ile rekor gelir sağlarken, şirketin net karı yüzde 93’lük artışla 21 milyar 700 milyon dolara çıktı. Microsoft’un geliri aynı dönemde yıllık yüzde 21 artışla 46 2 milyar dolara ulaşırken, karı yüzde 47 artarak 16,5 milyar dolara yükseldi. Alphabet’in geliri ikinci çeyrekte yıllık yüzde 62 artışla 61,9 milyar dolara, karı yüzde 166 artarak 18,5 milyar dolara ulaştı.

Dün kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,24, S&P 500 endeksi yüzde 0,47 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,21 değer kaybetti.

ASYA BORSALARINDA SATICILI SEYİR

Bugün Japonya’da öncü göstergeler endeksinin gerilemesi ve Avustralya’da enflasyonun 2. çeyrekte yıllık yüzde 3,8’e yükselmesinin ardından Asya borsalarında satıcılı bir seyir izleniyor.

ABD ile Çin arasındaki gerilimin neden olduğu endişeler ve Hong Kong borsasında kote olan Çinli teknoloji şirketleri üzerindeki baskının devam etmesi pay piyasalarında alımların güçlenmesini engelliyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,7, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 düşüş kaydetti.

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK VERİLER:

10.00 Türkiye, haziran ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi

15.30 ABD, haziran ayı dış ticaret dengesi

15.30 ABD, haziran ayı toptan eşya ve perakende stokları

21.00 ABD, Fed’in faiz kararı

21.30 ABD, Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL