TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
SAĞLIK

İngiltere’de alkole bağlı ölümler arttı

İngiltere’de koronavirüs pandemisinde alkol tüketiminin arttığı belirlendi. Artan alkol tüketiminin etkilerine ilişkin geçtiğimiz yıla göre …

İngiltere’de alkole bağlı ölümler arttı

İngiltere’de koronavirüs pandemisinde alkol tüketiminin arttığı belirlendi.

Artan alkol tüketiminin etkilerine ilişkin geçtiğimiz yıla göre daha fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İngiltere Sağlık Kurumu (PHE), 2020 yılında alkole bağlı olarak kayıtlara geçen ölümlerin yüzde 20 artarak 6 bin 983 kişiye yükseldiğini belirtti.

ALKOL TÜKETİMİ ARTTI

En yaygın ölüm nedeninin ise karaciğer hastalıkları olduğu belirtildi. Pandemi sırasında barlar, restoranlar ve gece kulüpleri 6 aydan uzun bir süre kapalı olmasına rağmen alkol tüketimi ve satışının arttığını da vurgulandı.

Kurumun verilerini değerlendiren British Liver Trust adlı yardım organizasyonundan Pamela Healy, kapanma dönemindeki sokağa çıkma yasakları ve temas kısıtlamalarına işaret ederek “Stres, yalnızlık ve yardım hizmetlerine yetersiz ulaşım birçok insanı daha fazla alkol içmeye ve karaciğerlerini tehlikeye atmaya sürükledi” diye konuştu.

PHE’nin uzmanlarından Rosanna O’Connor da zarar veren alkol tüketimi ile mücadelenin koronavirüs pandemisinden kurtulma planının bir parçası olması gerektiği talebinde bulundu.

SATIŞLAR YÜZDE 24,4 ARTTI

İngiltere’de tüketici istatistiklerine göre, büfe ve süpermarketler 2020-2021 mali yılında 12 milyon 600 litre alkol sattı.

Bu rakam 2019-2020 mali yılına kıyasla yüzde 24,4 artış anlamına geliyor.

Rakamlar, koronavirüs pandemisinden önce de alkol alan kişilerin pandemi sırasında daha da fazla alkol satın aldığını gösterdi.

Alkol zehirlenmesi sonucu gerçekleşen ölümlerin de yüzde 4,5’tan yüzde 15,4’e yükseldiği belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL